Prezentujemy dobre produkty spożywcze. Przeczytaj gdzie możesz je kupić oraz co można z nich przyrządzić na przystawkę, obiad, deser…
16:39 | 11 maja 2013
Test śmietanek

W nawiązaniu do artykułu Śmietanka i śmietana zdecydowałam się przeprowadzić domowy test kilku śmietanek dostępnych w warszawskich sklepach. Aby sprawdzić jak smakują, jaką mają konsystencję, co zawierają w składzie oraz jakie substancje dodatkowe producenci zdecydowali się do nich dodać, udałam się na zakupy. Nie brałam pod uwagę śmietanek UHT, ponieważ nie używamy ich w naszej kuchni.

Test śmietanek

Idealna śmietanka posiada naturalne cechy smakowe zbliżone do śmietanki wiejskiej. Nie zawiera sztucznych dodatków czy naturalnych wypełniaczy. Doskonale nadaje się do ciast, kremów i innych deserów. Ubija się na gładką puszystą pianę. Stanowi znakomite uzupełnienie podczas przygotowywania risotto, zup, gulaszy i różnego rodzaju sosów. Procesy technologiczne przeprowadzane podczas wytworzenia śmietanki nie powinny zmieniać jej smaku i zapachu.

Wybór dostępnych na rynku śmietanek nie zachwyca. Na półkach sklepowych znalazłam dosłownie kilka produktów:

Test śmietanek - Zott Śmietanka 30%

 • Zott śmietanka 30% kremowa pasteryzowana, która w składzie zawiera stabilizator: karagen. Śmietanka jest delikatnie słodka, tłusta i lejąca. W składzie ma karagen, który uważany jest za bezpieczny, choć przeprowadzone na świecie badania poddają w wątpliwość jego brak wpływu na organizm człowiek w przypadku długotrwałego spożycia.

Test śmietanek - Piątnica śmietanka 30%

 • Piątnica śmietanka 30%. Zawiera stabilizator: karagen. Podobnie jak Zott 30% jest delikatnie słodka, tłusta oraz lejąca. Śmietanki: Zott i Piątnica smakują bardzo podobnie. Gdyby nie dodany karagen obydwie te śmietanki można by uważać za produkt idealny.
 • Piątnica śmietana 36%. Zdecydowałam się zaklasyfikować ją do śmietanek, ponieważ w składzie nie ma bakterii kwasu mlekowego i jest słodka. Produkt zawiera substancje dodatkowe takie jak: skrobia modyfikowana (producent nie podał rodzaju skrobi: ziemniaczana, kukurydziana) i substancja zagęszczająca: pektyna. Śmietana jest delikatnie słodka, lekko kleista, bardzo gęsta przez co sprawia wrażenie ciężkiej i tłustej. Ubija się bardzo dobrze. Jest smaczna, jednak pełna, co może wpłynąć na brak równowagi smaków podczas użycia jej w deserze. Polecam ją w przypadku kiedy nie masz pewności czy poradzisz sobie z lejącą śmietanką a deser wymaga użycia gęstej dobrze ubitej śmietanki. Według mnie nie nadaje się do crème brûlée ponieważ deser przygotowany na jej podstawie okazał się być bardzo tłusty i ciężki. Śmietanka Piątnicy 36% nie zawiera w składzie kontrowersyjnego karagenu, choć nie jest wolna od innych wypełniaczy.

Test śmietanek - Piątnica śmietanka 36%

 • SM Mlekowita śmietanka 30%, która dodatkowo zawiera: stabilizator karagen oraz emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych. Śmietanka jest gęsta. Jej smak nie przypadł mi do gustu a dodany sztuczny emulgator skutecznie mnie zniechęcił do kupowania tej śmietanki w przyszłości.

Test śmietanek - SM Mlekowita 30%

 • Śmietanka 30% kremowa wyprodukowana przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Siedlcach. Śmietanka jest lejąca a w smaku przypomina śmietankę wiejską. Mleczny aromat potwierdza zapewnienia producenta co do zawartości produktu. Dla osób ceniących tłustą śmietankę prosto od krowy ten produkt wydaje się być odpowiednim wyborem.

Śmietanka 30% kremowa OSM Siedlce

Niestety wybór dostępnych śmietanek jest niewielki a jakość produktów nie spełnia moich oczekiwań. Do czasu znalezienia naturalnej śmietanki o dobrym smaku i konsystencji, jestem zmuszona korzystać z wymienionych powyżej produktów.

Na stronach internetowych spółdzielni mleczarskich znalazłam kilka różnych śmietanek, których nie widziałam w sklepach. Niestety producenci nie podali składu swoich produktów, dlatego też zdecydowałam się nie tracić swojego czasu na wyciąganie od nich informacji czy przypadkiem ich śmietanka jest wolna od wszelkich dodatków i wypełniaczy oraz czy można ją kupić na terenie Warszawy. Decyzję taką podjęłam ponieważ uważam, że w przypadku naturalnych i dobrych produktów, producenci na pewno podaliby ich skład.

 

Stosowane w śmietankach dodatki to:

 • skrobia kukurydziana lub ziemniaczana modyfikowana chemicznie E1422
 • pektyna E440
 • karagen E407
 • mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych E471

O karagenie, skrobi modyfikowanej i pektynie dowiesz się więcej z artykułu na temat stosowanych w produktach spożywczych dodatkach: konserwantach, barwnikach, aromatach, kwasach, przeciwutleniaczach, substancjach słodzących, spulchniających, żelujących, stabilizujących oraz zagęszczających.

 
Powodzenia na zakupach.
 

– Klaudia –

Autor: Klaudia | komentarzy 11
Comments:
 • Zapraszam do poczytania: https://justynawojtczak.com/pl/smietanki-kremowe-wielki-test/

  Test obejmuje aktualnie 11 dostępnych śmietanek z wyszczególnieniem dodatków typu karagen.

  Listopad 28, 2016 — 16:36
 • Gość

  Śmietanka 30% bez karagenu – Miletto do kupienia w każdym Netto.

  Sierpień 13, 2016 — 9:49
 • Gość

  kupowałem prosto od krowy tzn od babci ze wsi i była oszukana-żadna i nie ubijająca się na dodatek nie potrafiła zabielać obiadu a za 0,5l płaciłem 6zl więc gdzie szukać prawdziwej?

  Marzec 16, 2016 — 18:30
 • Gość

  jak dla mnie najlepsza jest Śmietana z Mlekovity zawsze ja kupuje

  Styczeń 20, 2016 — 14:56
 • Gość

  30tkę bez dodatków udało mi się znaleźć w tesco, marki tesco.

  Listopad 6, 2015 — 18:40
 • Gość

  dot. śmietany Piątnica 36%
  Producent podaje w składzie: skrobia modyfikowana kukurydziana, także wydaje się być ok dla bezglutenowców.

  Sierpień 13, 2015 — 17:32
 • Gość

  Już sporo czasu minęło… Ale polecam Śmietankę Klimeko! To chyba jedyna nieprzetworzona (tylko pasteryzowana) i nieodtłuszcona 🙂 – 36% śmietanka na polskim rynku… Myslę, że potwierdzeniem jej naturalności jest bardzo krótki termin ważności – jeden tydzień. I to dlatego pewnie niewiele sklepów ją sprzedaje :/

  Lipiec 24, 2015 — 16:48
 • Grzegorz

  Witam a śmietany z firmy Klimeko z Zduńskiej Woli co o nich sądzicie.

  Grudzień 25, 2014 — 17:14
  • Nigdzie ich nie widziałam. Jeśli ktoś miał możliwość ich kupna to może poczytać o ich składzie i sam wyrobić sobie zadanie na temat tych śmietan. Zachęcam do podzielenia się opinią na ich temat.

   Grudzień 27, 2014 — 21:01
 • Gość

  Wszystkie te śmietany to jedno wielkie g….. Karagen rządzi ;-). To nawet koło śmietany nie leżało.

  Sierpień 11, 2014 — 17:45
  • Niestety, choć zdarzają się śmietanki, w których składzie nie ma karagenu. Takich należy szukać na półkach sklepowych, jeśli oczywiście nie ma się dostępu do zdrowych śmietan prosto od krowy 😉

   Sierpień 11, 2014 — 18:07
 • Dodaj komentarz

  *