Prezentujemy dobre produkty spożywcze. Przeczytaj gdzie możesz je kupić oraz co można z nich przyrządzić na przystawkę, obiad, deser…
20:22 | 19 marca 2013
Test śmietan

Polacy zainteresowani kuchnią na światowym poziomie muszą niestety posiłkować się domowymi sposobami na przygotowanie substytutu dla Creme fraîche lub Sour cream. Muszą decydować, która z dostępnych na rynku śmietan jest najbliższa składem i smakiem do produktów oferowanych w innych krajach. Taką sytuację tłumaczę na dwa sposoby, że albo jesteśmy ograniczani przez producentów albo wymagania polskich konsumentów są tak małe, że jedna śmietana w sklepie ma być odpowiednia do kremu do tortu, do creme brulée jak i również do gulaszu wołowego.

Uważam taką sytuację za frustrującą, że w żadnym sklepie w Warszawie nie jestem w stanie znaleźć produktów używanych w kuchniach w innych państwach europejskich, dostępnych również za oceanem, oraz faktem oszukiwania przez producentów poprzez dodawanie substancji, bez których śmietana smakowałaby jak prawdziwy produkt pozyskiwany z mleka i nie byłoby wątpliwości do stosowania nazwy śmietana.

Śmietany

W związku z powyższym zdecydowałam się zakupić kilka różnych śmietan, aby przeprowadzić domowy test i w przyszłości świadomie wybierać lepsze produkty.

Testując utworzyłam trzy grupy:

Śmietany bez dodatków, ze składem opisanym na opakowaniu:

 • Śmietana 18% Klasztorna, która jest kwaśna, gęsta, o jednolitej konsystencji, z wyczuwalną śmietanką i mlekiem. W składzie jest śmietanka pasteryzowana oraz żywe kultury bakterii. Wyprodukowana przez OSM w Nowym Sączu na recepturze Produkty Klasztorne Sp.z o.o. z Niepołomic. Próbując tą śmietanę stwierdzam, że warto będzie jej w sklepach poszukać, ponieważ jest naprawdę smaczna.
 • Śmietana 22% Piątnicy do sałatek i potraw na zimno. Na opakowaniu widnieje deklaracja producenta „naturalna bez dodatków” oraz informacja o tym, że w składzie znajdują się żywe kultury bakterii mlekowych. Śmietana jest dobra, mleczna oraz umiarkowanie kwaśna.
 • President Śmietana 30%. Jest to kwaśna, bardzo gęsta, najbardziej tłusta z dostępnych na warszawskim rynku śmietan.W składzie znajduje się: śmietanka pasteryzowana oraz żywe kultury bakterii mlekowych. Śmietana jest smaczna i najbardziej zbliżona do Creme fraîche.

Śmietany bez dodatków

Śmietany z dodatkowymi składnikami:

 • Piątnica śmietana 12%. Zawiera dodatkowo: skrobię modyfikowaną kukurydzianą, substancje zagęszczające: pektynę, mączkę chleba świętojańskiego, gumę guar. W smaku nie jest zachwycająca, bardziej przypomina jogurt niż śmietanę.
 • Mleczny Dwór śmietana 12%. Zawiera: śmietankę pasteryzowaną, kultury bakterii mlekowych, substancje zagęszczające: skrobię modyfikowaną kukurydzianą i żelatynę wieprzową. Śmietana jest gęsta. Smakowo nie odbiega od pozostałych produktów.

Śmietana z żelatyną wieprzową

 • OSM Grodzisk Mazowiecki śmietana 18% Z Wiejskiego Dworku. W składzie zawiera: śmietankę homogenizowaną, stabilizatory: skrobię modyfikowaną kukurydzianą i mączkę chleba świętojańskiego. Nie ma wzmianki o bakteriach kwasu mlekowego. Śmietana jest gęsta, w smaku dość dobra, delikatnie kwaśna z wyczuwalną śmietanką oraz substancjami dodatkowymi.
 • Robico śmietana 18%, reklamowana „ten smak robicolosalną różnicę”. W składzie jest śmietanka homogenizowana, skrobia modyfikowana kukurydziana i stabilizator: mączka chleba świętojańskiego. Nie ma wzmianki o bakteriach kwasu mlekowego. Dla Robico śmietanę wyprodukował OSM Grodzisk Mazowiecki i podobnie jak śmietana 18% Z Wiejskiego Dworku produkt jest sprzedawany w małym słoiku. Śmietana jest gęsta, w smaku dość dobra, delikatnie kwaśna z wyczuwalną śmietanką oraz substancjami dodatkowymi.

Śmietany z dodatkami

 • Piątnica śmietana 18%. Zawiera dodatkowo: skrobię modyfikowaną kukurydzianą, substancję zagęszczającą: pektynę, mączkę chleba świętojańskiego oraz gumę guar. Nie ma wzmianki o bakteriach kwasu mlekowego. Po otwarciu opakowania zauważalne oddzielenie się wody od śmietany. Śmietana jest kwaśna z wyczuwalną mączkę kukurydzianą oraz dodatkami.

Śmietany z dodatkami

 • Mlekpol śmietana 18% Wiejska. W składzie zawiera: śmietanę ukwaszoną termizowaną, mączkę chleba świętojańskiego, pektynę, E1422 (skrobia modyfikowana), E412 (Guma Guar). Jest gęsta i trudno się temu dziwić, jeśli w składzie są powszechnie stosowane zagęszczacze. Śmietana nie jest dobra, jakby sztucznie zakwaszona.
 • Mlekpol śmietana 18% Mazurski Smak. Zawiera dodatkowo: śmietankę, skrobię modyfikowaną, mączkę chleba świętojańskiego, gumę guar, pektynę i kultury bakterii mlekowych. Śmietana jest gęsta, dość smaczna, choć delikatnie przypomina jogurt.
 • Ekołukta Bio Śmietana 18%. W składzie jest: śmietanka bio, czyste kultury bakterii, substancja zagęszczająca: pektyna, mączka chleba świętojańskiego. Od wyżej wymienionych produktów śmietanę Ekołukta wyróżnia jedynie cena oraz potwierdzenia producenta o ekologicznym pochodzeniu składników.

Śmietana Bio z dodatkami

 • Danone śmietana 22%. W składzie występuje: śmietana, substancja zagęszczająca: mączka chleba świętojańskiego, białka serwatkowe, sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy. Ten produkt jest gęsty, kwaśny, z posmakiem mąki a nie mleka. Nie polecam używać go w kuchni. Producent zamiast bakterii kwasu mlekowego zdecydował się użyć kwasku cytrynowego i w związku z tym nie powinien nazywać swojego produktu śmietaną, która zgodnie z definicją jest produktem uzyskanym w wyniku ukwaszania śmietanki czystymi kulturami bakterii kwasu mlekowego.

Jak widać każda z wyżej wymienionych śmietan jest gęsta, czemu trudno się dziwić patrząc na stosowane przez producentów substancje zagęszczające. Warto zwrócić uwagę na fakt dodania do jednego z produktów soli i kwasku cytrynowego oraz żelatyny wieprzowej.

Śmietany bez podanego składu na opakowaniu:

 • Piątnica śmietana 10% jogurtowa, do sałatek. Piątnica poinformowała klientów, że śmietana zawiera żywe kultury bakterii jogurtowych. Produkt jest gęsty i smakuje jak jogurt a nie jak kwaśna śmietana.

Śmietana bez podanego składu

 • Farmer śmietana 10% sałatkowa. Śmietana jest płynna, zawiera żywe kultury bakterii. W smaku przypomina jogurt.
 • Zott śmietana 18%, opisana jako ekstra kremowa a zarazem jako „naturalna rozkosz”. Śmietana jest gęsta, po otwarciu zauważalna oddzielona woda. Kwaskowy smak pochodzi raczej od jakiegoś regulatora kwasowości niż od czystych bakterii mlekowych. Produkt nie jest dobry i trudno mi nawet nazwać go śmietaną.
 • Krasnystaw śmietana 18% homogenizowana zawiera zgodnie z napisem na opakowaniu aktywną mikroflorę. W smaku bardziej przypomina tłusty kefir lub delikatne mleko zsiadłe niż kwaśną dość tłustą śmietanę.
 • Bieluch śmietana 18%. W składzie znajdują się kultury bakterii mlekowych. Śmietana jest gęsta, natomiast przeciętna w smaku, tak jak większość pozostałych produktów z tej grupy.

Śmietany bez opisanego składu na opakowaniach są podobne w smaku do śmietan z dodatkami. Są równie gęste, smakują często skrobią a kwaśny smak nie jest swego rodzaju uzupełnieniem śmietanki. Producenci nie podają składu a my konsumenci nie mamy pewności czy śmietana to tylko termizowana ukwaszona śmietanka czy może produkt zawierający wypełniacze lub stabilizatory.

Po zakończeniu testu zachęcam do kupowania śmietan bez dodatków, stabilizatorów i substancji zagęszczających. W smaku są bardzo dobre i przypominają prawdziwą śmietankę prosto od krowy. Wybierając takie produkty mam pewność, że korzystam ze smacznych i zdrowych składników w mojej kuchni oraz, że wspieram producentów, dla których liczy się jakość i zadowolenie klienta.

 
Stosowane w śmietanach dodatki to:

 • skrobia kukurydziana lub ziemniaczana modyfikowana chemicznie E1422
 • pektyna E440
 • guma guar E412 (Xanthan)
 • mączka chleba świętojańskiego E410 (carogen)
 • kwas cytrynowy E330
 • żelatyna wieprzowa E441

O karagenie, skrobi modyfikowanej i pektynie dowiesz się więcej z artykułu na temat stosowanych w produktach spożywczych dodatkach: konserwantach, barwnikach, aromatach, kwasach, przeciwutleniaczach, substancjach słodzących, spulchniających, żelujących, stabilizujących oraz zagęszczających.

Powodzenia na zakupach!

– Klaudia –

Autor: Klaudia | komentarzy 15
Comments:
 • Gość

  Jeżeli mieszka Pani obecnie w Jeleniej Górze to polecam wybrać się do Siedlęcina, co sobotę jest tam targ rolny i można kupić prawdziwą śmietanę, sery itp… a po wołowinę to do Łomnicy do sklepu państwa Zimmer mają z własnego uboju co jakiś czas :))

  Czerwiec 26, 2017 — 16:17
 • Jula

  W „śmietanach” Piątnicy, Czarnocina i Hej- poza samą śmietanką i kulturami bakteryjnymi aż roi się od innych składników( w tym niestety skrobi modyfikowanej i np. żelatyny!!). Ciekawe czy ich producenci karmią swoje rodziny tym chłamem? Szczerze wątpię.

  Grudzień 5, 2016 — 13:07
 • Marek

  Brak informacji na opakowaniu o dodatkach chemicznych dodawanych do śmietany. Parę lat temu wstecz były wypisane widocznie Marketing Firmy na to nie pozwala.

  Listopad 25, 2016 — 8:46
 • Mati

  Polecam spróbować śmietany OSM Maluta 18 %, jakość,cena

  Kwiecień 12, 2016 — 21:41
 • Stanowi idealny dodatek do zup, czy sosów oraz idealnie nadaje się do pierogów z serem. Po otwarciu i przechowywaniu w lodówce też nic złego się z nią nie dzieje . Śmietana sprawia,że zupy są kremowe i bardzo pyszne,jest idealna również do zaprawieni sosów,z dodatkiem mąki sosy są również gęste i kremowe,nadaje się również do wypieków i nadaje ciastom czy tortom pyszną masę śmietankową.

  Marzec 17, 2016 — 8:09
 • kurpianka

  Śmietanę naturalną firmy Zott kupuję zazwyczaj do dań na jakieś uroczystości jeśli chce by moja dnia były świetne i smaczne.Śmietana nie wazy się,dania zawsze wychodzą smaczne.Stanowi idealny dodatek do zup, czy sosów oraz idealnie nadaje się do pierogów z serem. Po otwarciu i przechowywaniu w lodówce też nic złego się z nią nie dzieje

  Marzec 17, 2016 — 8:07
  • Gość

   Ludzie przecież ta śmietana miał kiedyś całą tablice mendelejewa, a teraz raptem tylko żywe kultury. bez jaj pomyślcie. Dlaczego wam w lodówce się nie psuje.

   Listopad 25, 2016 — 8:22
 • Gość

  Są sklepy te tak zwane popularne, w których nie kupię >>żadnej<< śmietany z powodu dodatków. Sytuacja z prawie każdym rodzajem żywności pogarsza się. W z kubku z napisem śmietana jest 6 składników, w wędlinach często powyżej 10. Proponuje wszystkim podczas robienia zakupów bardzo dokładnie czytać etykiety ze składem a potem weryfikować je w aplikacji na smartfonie np "E Numery".

  Sierpień 19, 2015 — 7:58
  • Paul

   Niestety producenci nie mają obowiązku podawać wszystkich składników jakie mają w produkcie. Dlatego co mądrzejsi usprawniając swój marketing piszą tylko to co klient chce zobaczyć, czyli: MLEKO i ŻYWE KULTURY BAKTERII (np. Zott itp.).
   A co kogoś interesuje skrobia, guara , E…, E, E i jeszcze inne E. Podstawowe składniki tylko wtedy produkt nagle jest zdrowy

   Listopad 25, 2016 — 8:41
 • Gość

  kup wiejska u babci na bazarze to jest to świetna pachnąca i bez żadnych dodatków cena ok 4zl za 0,5l

  Lipiec 2, 2015 — 12:26
 • Gość

  Ciekawe jest to, że np. na Litwie, na Słowacji a nawet na Węgrzech, gdzie wybór produktów jest mniejszy można kupić pyszną, lekko kwaśną śmietanę, taką jak pamiętam z butelek ze sreberkiem na górze:) i co ważne w dobrej cenie i w przeciętnym sklepie spożywczym.

  Styczeń 15, 2015 — 19:08
 • A tak z ciekawostek, które niestety mnie „dopadły”: w Jeleniej Górze w żadnym większym markecie nie można kupić śmietany o zawartości tłuszczu więcej niż 18%. Jestem w tej chwili konsumentem z ograniczonym prawem wyboru. Ciekawe ilu jest ludzi, którzy nawet nie wiedzą o tym, że takie śmietany są w sprzedaży w innych miastach w Polsce i za granicą…

  Grudzień 27, 2014 — 21:06
 • Lucek

  Śmietana tylko zakładu mleczarskiego FigAND. 100% śmietany w śmietanie, gęstej bez dodatków. „Śmietana” z Piątnicy to produkt śmietanopodobny – same zagęszczacze. W Piątnicy nie potrafią wyprodukować naturalnie gęstej śmietany? Za stosowanie żelatyny w śmietanie, jogurtach, kefirach powinno się karać producenta dożywotnim nakazem spożywania tego g…

  Październik 4, 2014 — 16:06
 • Lokaty

  Pani Klaudio,
  proponuję spróbować śmietany 18% OSM Włoszczowa ale nie termizowanej.

  Marzec 20, 2014 — 14:09
  • Dziękuję:) Popatrzę na półkach sklepowych i wypróbuję, jeśli będę miała taką możliwość.

   Marzec 20, 2014 — 22:34
 • Dodaj komentarz

  *