Smalec jest roztopionym tłuszczem wieprzowym o wyrazistym smaku. Niegdyś używany był bardzo często w wielu kuchniach świata jako tłuszcz do smarowania, smażenia i pieczenia, oraz jako składnik różnych rodzajów ciast na przykład kruchych.

Smalec ze skwarkami

Obecnie, ze względu na dużą zawartość tłuszczy nasyconych i cholesterolu, smalec w kuchniach często zastąpiony został tłuszczami roślinnymi. Decyzja taka, w mojej ocenie, nie jest do końca najlepsza. To właśnie dzięki dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych smalec, zaraz po olejach palmowych, oleju kokosowym czy tłuszczu wołowym (fryturze), idealnie nadaje się do głębokiego oraz długotrwałego smażenia i pieczenia.

Użycie smalcu podczas przygotowania potraw z wieprzowiny takich jak np. pieczona karkówka czy tradycyjny kotlet schabowy zapewni daniom tym wspaniały i charakterystyczny smak, którego nie otrzymamy przy użyciu olejów roślinnych. Smaczny smalec wysokiej jakości można przygotować samodzielnie w domu. Uzyskuje się go poprzez powolne wytapianie słoniny.

Składniki:

  • 0,5kg słoniny

Przygotowanie:

Odetnij skórę od słoniny. Słoninę pokrój na małe kostki o bokach około 1cm.

Smalec - przygotowanie
Na zdjęciu słonina na „dwa i pół palca” grubości, zakupiona w Beskidzkim Wypasie.

Pokrojoną słoninę włóż do garnka. Słoninę wytapiaj powoli na bardzo małym ogniu często mieszając. Proces ten powinien trwać około 3-4 godzin w zależności od ustawionej wielkości płomienia.

Smalec - wytapianie

Po upływie około dwóch godzin, aż do końca przygotowywania smalcu, zacznij proces wybierania z garnka wytopionych, oraz zarumienionych skwarek. Dzięki temu wyjęte skwarki nie spalą się w garnku. Skwarki, które spieką się zbyt mocno w garnku, zepsują smak przygotowywanego smalcu. Tłuszcz zmieni swój zapach z przyjemnego aromatu topionej słoniny na lekko wyczuwalną spaleniznę, która zepsuje smak wytapianego smalcu.

Moment, w którym smalec zostaje spalony jest bardzo trudny do uchwycenia, dlatego podczas przygotowywania, należy często mieszać słoninę w garnku oraz wybierać z niego wytopione już skwarki.

Kilka przydatnych uwag:

  • Pamiętaj by smalec wytapiać wolno na bardzo małym ogniu. Przygotowywanie smalcu na zbyt dużym płomieniu spowoduje jego spalenie.
  • Do przygotowania smacznego smalcu należy używać słoninę pochodzącą ze zwierząt karmionych tradycyjnie, produktami naturalnymi lub z hodowli ekologicznej. Miejscem, gdzie możesz kupić słoninę pochodzącą z chowu opartego na składnikach naturalnych, w Warszawie jest Beskidzki Wypas, znajdujący się przy ulicy Polnej 13, w którym Pan Grzegorz, poza wołowiną z krów ras mięsnych, raz w tygodniu, zazwyczaj w każdy piątek, dostępną ma świeżą i grubą słoninę.
  • Smalec przygotowywany ze zwierząt tuczonych na skalę przemysłową często podczas wytapiania nieprzyjemnie pachnie, dymi oraz pryska.
  • Smalec ma wyrazisty smak, od wieków służył do przygotowania dań w rejonach północno-wschodniej Francji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Polsce, Niemczech, Rosji czy Chinach.
  • Mimo, iż smalec nadaje się znakomicie do smażenia, zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych oraz cholesterolu, dlatego zaleca się jego ograniczenie w diecie, nie tylko przez osoby o podwyższonym poziomie cholesterolu. Należy pamiętać, że nadmierne spożycie tłuszczów zwierzęcych zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
  • Smalec posiada mniej kwasów tłuszczowych nasyconych oraz cholesterolu niż masło.
  • Smalec charakteryzuje się wysokim stosunkiem tłuszczy nasyconych (około 40%) do tłuszczy jednonienasyconych (około 52%) oraz wielonienasyconych(około 8%).
  • Smalec nadaje się do smażenia w temperaturze około 200°C.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym wykorzystania tłuszczy roślinnych oraz zwierzęcych w kuchni.

Smalec ze skwarkami

Cezary