Osoby, które jeszcze nie zasmakowały steaka z dobrej wołowiny swoją podróż zapewne rozpoczną od kawałka miękkiej polędwicy wołowej i Ribeye . Kolejnym krokiem zaraz po wypróbowaniu smacznego Ribeye może być steak New York Strip czyli kawałek rostbefu, który wykrajany jest z części zwanej short loin. Steak ten jest nieco twardszy od steaka z polędwicy, ale ma więcej smaku. Chciałabym podkreślić, że podstawą dobrego steaka jest wysokiej klasy, poddane procesowi dojrzewania mięso pochodzące z młodego bydła ras mięsnych, które niestety w Polsce znalazłam dosłownie w kilku sklepach.

New York Strip - steak z rostbefu

Składniki potrzebne do przygotowania pysznego steaka z rostbefu:

 • Steak z rostbefu o grubości około 2,5-3 centymetry (około 300-320g)
 • 4 duże szczypty drobno zmielonej soli morskiej
 • 4 szczypty świeżo zmielonego czarnego pieprzu
 • łyżka oliwy extra vergine
 • masło wymieszane z drobno posiekanymi liśćmi pietruszki

Przygotowanie:
(całkowity czas przygotowania około godziny i 10 minut)
(czas włożonej pracy około 10 minut)

Na dwie godziny przed przygotowaniem wyjmij mięso z lodówki, tak by przed grillowaniem rostbef miał temperaturę pokojową. Zapewni to prawidłowe wysmażenie steaka.

Rozgrzej mocno patelnię grillową. Dopraw restbefa z każdej strony solą i pieprzem ( po dwie szczypty soli oraz po dwie szczypty pieprzu na stronę ) oraz delikatnie posmaruj mięso oliwą z oliwek. Tak przygotowanego steaka połóż na gorącej patelni i grilluj go, na dużym ogniu, przez około 2,5 – 3 minuty na każdej ze stron.

Rostbef

Po zgrillowaniu odstaw steaka na 2 minuty na kratkę, aby mięso odpoczęło. Tak zgrillowany steak jest lekko czerwony w środku i ma temperaturę około 52°C czyli osiągnął stopień wysmażenia MEDIUM RARE. Steaka podawaj z uformowanym w kostkę lub kółko masłem wymieszanym z pokrojonymi listkami natki pietruszki oraz z ulubionymi dodatkami na przykład z frytkami lub puree ziemniaczanym oraz pieczonymi buraczkami.

Steak z rostbefu

Kilka przydatnych uwag:

 • Stopień wysmażenia może się różnić w zależności od rodzaju użytego mięsa oraz sposobu i czasu jego dojrzewania.
 • Mięso surowe wprost po uboju nie nadaje się do przygotowania steaka. Mięso na steaki musi zostać poddane procesowi dojrzewania na mokro (ang. wet aging) lub na sucho (ang. dry aging). Proces dojrzewania na mokro polega na zamknięciu kawałka mięsa w opakowaniu próżniowym na czas od kilku dni do około tygodnia. Dojrzewanie tego typu powoduje utratę nadmiaru wody w mięsie oraz jego zmiękczenie. Mięso dojrzewające na sucho przetrzymywane jest w chłodniach w kontrolowanych warunkach przez okres od 15 do 28 dni. Dzięki temu mięso traci nadmiar wody a smak w nim zawarty staje się bardziej skoncentrowany. Mięso dojrzałe staje się również bardziej miękkie i nadaje się do jedzenia bez długotrwałej obróbki cieplnej. Naszym zdaniem najlepsze steaki przygotować można z wołowiny, która poddana została procesowi dojrzewania na sucho.
 • Najczęściej pożądanym stopniem wysmażenia jest MEDIUM RARE, natomiast preferencje klientów są różne. Orientacyjnie, aby osiągnąć poziom wysmażenia MEDIUM lub WELL DONE steaka należy grillować dłużej, nawet do czterech minut po każdej ze stron.
 • Dla ułatwienia podajemy temperatury, jakie steak powinien osiągnąć w środku przy każdym ze stopni wysmażenia:
   BLUE RARE (około 46°C) – mięso obsmażone na zewnątrz oraz całkowicie czerwone w środku
   RARE (około 48°C) – mięso obsmażone na zewnątrz, po przekrojeniu 75% mięsa czerwonego
   MEDIUM RARE (około 52°C)- mięso obsmażone na zewnątrz, po przekrojeniu 50% mięsa czerwonego
   MEDIUM (około 56°C) – mięso obsmażone na zewnątrz, po przekrojeniu 25% mięsa w kolorze różowym
   MEDIUM WELL (około 65°C)- po przekrojeniu mięso prawie całkowicie brązowo-szare
   WELL DONE (około 71°C) – po przekrojeniu steak jest brązowo-szary
 • Poziom wysmażenia można również sprawdzić dotykając steaka podczas grillowania, w celu sprawdzenia jego twardości. Czym mięso będzie bardziej miękkie tym jego stopień wysmażenia będzie bliższy RARE, czym twardsze tym stopień jego wysmażenia bliższy będzie WELL DONE.
 • Bardzo dobre steaki z rostbefa można dostać w sklepie Beskidzki Wypas przy ulicy Polnej 13 w Warszawie.
 • Pięknie wyglądają zdjęcia rostbefu na stronie internetowej sklepu Befsztyk na Puławskiej w Warszawie, jednak nie mogę potwierdzić czy w rzeczywistości mięso jest naprawdę smaczne, ponieważ nie próbowałam rostbefa z tego źródła.
 • Niestety próba znalezienia dojrzewającego steaka z rostbefu pochodzącego z bydła ras mięsnych poza Warszawą zakończyła się niepowodzeniem.

 
Przyjemnego przygotowywania i smacznego.
 

– Klaudia –